
Hoe supermarkten jou proberen te belazeren
Supermarkten gebruiken verschillende tactieken en strategieën om het consumentengedrag te beïnvloeden en de verkoop te verhogen, met name van ongezonde en sterk bewerkte voedingsmiddelen. Productplaatsing speelt een belangrijke rol, waarbij merken aanzienlijke vergoedingen betalen voor gunstige schaplocaties. Supermarkten gebruiken ook zintuiglijke prikkels, zoals geuren en kleuren, om een aantrekkelijkere winkelervaring te creëren en maakt het gebruik van misleidende etiketten waarbij de noodzaak blijft om bewust en geïnformeerd te winkelen.
Plaatsingskosten
Supermarkten genereren een aanzienlijk deel van hun winst, variërend van 50% tot 75%, door middel van plaatsingskosten die door merken worden betaald om gunstige schaplocaties te bemachtigen. Merken kunnen enorme hoeveelheden geld besteden om hun producten op de meest gewilde plekken te laten plaatsen, bekend als de ‘Gouden Zone,’ waar de verkoop acht keer hoger kan zijn dan op lagere schappen.
Winkelindeling en ontwerptactieken
Supermarkten passen verschillende tactieken toe om het consumentengedrag te beïnvloeden, zoals het aanpassen van de winkelindeling voor rechtshandige shoppers, het gebruik van kunstmatige geuren zoals vers brood of citrus om de verkoop te stimuleren, en het strategisch plaatsen van producten met hoge winstmarges naast producten met lagere prijzen. Ze gebruiken ook texturen op de vloeren om shoppers in bepaalde gebieden te vertragen en een gevoel van schaarste te creëren door producten van de schappen te verwijderen.
Impulsaankopen en kassastrategieën
16% van de totale supermarktverkoop vindt plaats in het voorste gebied, waar merken veel geld betalen voor gunstig gelegen ruimtes. Impulsaankopen nemen met 0,38% toe voor elke seconde dat een klant in de rij bij de kassa wacht, waarbij 87% van deze aankopen binnen drie seconden voor het bereiken van de kassa plaatsvindt. Supermarkten plaatsen ook strategisch snoep en bewerkte voedingsmiddelen bij de kassa om impulsaankopen te stimuleren.
Misleidende etiketten en ultrabewerkte voedingsmiddelen
Misleidende tactieken worden gebruikt bij het etiketteren van bewerkte voedingsmiddelen, zoals het gebruik van termen als ‘biologisch’ of ‘natuurlijk’ om af te leiden van het hoge suiker- en zetmeelgehalte. 83% van de calorieën zijn afkomstig van ultrabewerkte voedingsmiddelen in supermarkten. Het blijft belangrijk om etiketten zorgvuldig te lezen en je bewust te zijn van de grote hoeveelheden suiker, zetmeel en ongezonde vetten die in veel bewerkte voedingsmiddelen aanwezig zijn.
Conclusie
- Ga niet naar de supermarkt met je kinderen, vooral niet als ze moe en hongerig zijn;
- Ga niet naar de supermarkt als je hongerig of moe bent;
- Ga naar de supermarkt met je boodschappenlijst en koop niets anders dan wat op de lijst staat;
- Winkel in de omtrek van de supermarkt. Vermijd het midden waar al het junkfood is;
- Besef dat wanneer je een supermarkt binnenloopt, je een gebied betreedt waar 83% van alle calorieën uit ultrabewerkte voedingsmiddelen afkomstig is.
Aanbevolen boek: Eerlijke geneeskunde
Het boek “Eerlijke geneeskunde” van Julia Schopick ontstond na de ervaring van de auteur met de behandelingen van haar echtgenoot, die leed aan een hersentumor. Ondanks meerdere operaties in het ziekenhuis bleven de wonden op zijn schedel open, totdat Julia via het internet een speciaal gaasverband vond dat de wonden snel genas. De artsen geloofden echter niet in de effectiviteit van dit goedkope en effectieve verband, wat Julia ertoe bracht om verder te onderzoeken waarom ziekenhuizen zulke behandelingen negeren.
Ze ontdekte dat er meerdere goedkope en effectieve behandelmethoden bestaan voor verschillende ziektes, maar dat deze vaak niet worden toegepast vanwege financiële belangen in de gezondheidszorg. Het boek beschrijft vier van deze behandelwijzen en bevat bijdragen van patiënten, artsen en specialisten. Julia’s missie is om mensen te informeren over deze alternatieven en hen te laten inzien dat de geneeskunde patiëntgericht moet zijn in plaats van winstgericht. Ze benadrukt dat het boek niet tegen farmaceutische behandelingen of voor alternatieve therapieën is, maar juist bedoeld is voor mensen die openstaan voor nieuwe informatie en eigen onderzoek willen doen, vooral als conventionele behandelingen niet werken.
Klik hier voor een inkijkexemplaar.
Bron: Dr. Eric Berg: ”How Grocery Stores Scam You”





